Home page / Památky / Dům umělců - Rudolfinum

Praha památky

Dům umělců - Rudolfinum

Dům umělců Rudolfinum

Dům umělců Rudolfinum je sídlo České filharmonie. Dům umělců je velice známý pořádáním hudebního festivalu Pražské jaro. Tento mezinárodní festival, uvádí od května do července bohatý program koncertů, baletu a opery. Festival začíná ve výroční den smrti skladatele Bedřicha Smetany interpretací jeho díla Má vlast a končí Devátou symfonií, od Ludviga van Beethovena.

Byl postaven v letech 1876 - 1884. Stavbu koncertní síně a shora osvětlené galerie, vedli architekti Josef Zítek a Josef Schulz. Slavnostního zahájení v r. 1885 se zúčastnil rakouský korunní princ Rudolf, na jehož počest byl Dům umělců pojmenován. Od r. 1918, sloužila budova na 20 let jako sídlo Parlamentu ČR. Zásadní a modernizující přestavbou, byla budova v letech 1990 - 1992, obnovena do původní podoby.

Stavba má obloukovitě vypjaté jižní hlavní průčelí do náměstí, s prosvětleným předsálím a dvojicí salónků, na nárožích budovy. V přízemí i v patře jsou klubovny. Uvnitř jsou dva hlavní sály. Jejich umístění je zvenku odděleno na bocích hlubokými výklenky. Velký sál, přepychová Dvořákova síň s 1200 sedadly, má výbornou akustiku, galerii s 18 mohutnými, korintskými žlábkovanými sloupy a řadí se k nejhezčím dílům české architektury 19. století. Sochy hudebních skladatelů na atiku budovy, po stranách vnějšího schodiště z náměstí, sochy lvů u postranního podjezdu, a sochy sfing na západě u vchodu k výstavnímu sálu (galerie Rudolfinum), zhotovili sochaři, Bohuslav Schnirch, Ludvík Šimek, Bernard Seeling, Tomáš Seidan, Jindřich Čapek aj.

Adresa: Palachovo náměstí 79/1, Praha 1

Památky UNESCO dům umělců - Rudolfinum v Praze.

RudolfinumDům umělců RudolfinumDům umělců RudolfinumDům umělců RudolfinumDům umělců RudolfinumDům umělců RudolfinumDům umělců RudolfinumDům umělců RudolfinumDům umělců RudolfinumDům umělců RudolfinumDům umělců RudolfinumDům umělců RudolfinumDům umělců Rudolfinum

Grafické a programové zpracování ©2015 - 2017 GMMEDIA | Obsah ©2015 - 2017 ITID, s.r.o.

Menu
Top