Home page / Památky / Staroměstská vodárna

Praha památky

Staroměstská vodárenská věž

Staroměstská vodárenská věž

Období: 1489

Staroměstská vodárna z r. 1489 byla vystavěna u Karlova mostu na místě původní vyhořelé věže a patří k nejstarším v Evropě. Je to původně gotická hranolovitá stavba. Zásobovala domy a kašny na Starém Městě. Oheň poškodil věž ještě mnohokrát, hlavně v zimě, protože se roury nahřívaly otevřeným ohněm, aby voda nezamrzala. Potrubí bylo dřevěné. Dnešní stavba je z poloviny 16. století. Jako stavební materiál se použily otesané pískovcové kvádry.

V r. 1648 stříleli z věže studenti proti Švédskému vojsku na Karlově mostě. Ti na oplátku stříleli na věž z protější Kampy a několikrát ji zasáhli. V r. 1835 bylo zrekonstruováno celé zařízení vodárny podle návrhu Františka Josefa Gerstnera. Práci řídil vynálezce Josef Božek. V r. 1848 Prahu odstřelovalo vojsko generála Windischgr“atze a znovu zrekonstruovanou věž téměř zničili. V r. 1878 věž opět hořela. Při obnově byla zvýšena o jedno patro a opatřena hodinami. Byla zakryta novou střechou v novogotickém stylu, aby se architektonicky hodila k Staroměstské mostecké věži. Čerpací vodárenská stanice byla zrušena v r. 1913.

Měla 3 čerpací stroje, které vytlačovaly vodu do 33,3 metru a napájela 88 kašen.

Adresa: Novotného lávka, Praha 1

Staroměstská vodárenská věžStaroměstská vodárenská věžStaroměstská vodárenská věžStaroměstská vodárenská věžStaroměstská vodárenská věžStaroměstská vodárenská věžStaroměstská vodárenská věžStaroměstská vodárenská věžStaroměstská vodárenská věžStaroměstská vodárenská věžStaroměstská vodárenská věžStaroměstská vodárenská věžStaroměstská vodárenská věžStaroměstská vodárenská věž

Grafické a programové zpracování ©2015 - 2017 GMMEDIA | Obsah ©2015 - 2017 ITID, s.r.o.

Menu
Top