Home page / Památky / Kostel Sv. Tomáše

Praha památky

Kostel Sv. Tomáše v Praze

Kostel Sv. Tomáše

Období: 1285-1379

Kostel Sv. Tomáše s klášterem augustiniánů v Letenské ulici byl založen Václavem II., na místě starého kostela Sv. Tomáše a kaple Sv. Doroty v r. 1285.

Tento velkolepý chrám, trojlodní bazilika s vysokým a dlouhým chórem byl dokončen a vysvěcen 17.dubna 1379. Kostel byl upravován v r. 1600, dále v období baroku v 17. a 18. století. Nynější barokní úprava je od Kiliána Ignáce Dienzenhofera z let 1723 - 1731. V prvním poli chóru byla vybudována kupole. Gotický interiér byl zaklenut barokními klenbami a doplněn tribunami nad bočními loděmi. Z levé postranní lodi je vchod do zachovalé gotické sakristie. Na vnitřní výzdobě se podíleli význační umělci. Fresky zhotovil Václav Vavřinec Reiner (výjevy ze života Sv. Augustina a Sv. Tomáše), sochařskou výzdobu zhotovili Jeroným Kohl, František Ignác Weiss a Jan Antonín Quitainer, obrazy Petr Pavel Rubens (hlavní oltář Sv. Augustin a Umučení Sv. Tomáše), Bartolomeus Spranger, Josef Heintze, Karel Škréta, František Xaver Palko a další..

Současně se stavěly klášterní a hospodářské budovy tzn. i pivovar (čp.33/12) „ U Tomáše“. Byl to nejstarší Pražský pivovar od r. 1358, založený v domě U tří čápů, ve kterém řádoví bratři vařili černé pivo nejdřív jen pro sebe, ale později jak uvádí kronikář Hájek (mimo jiné, v první polovině 16. století kázal zde v kostele), ovládli malostranský pivní trh a měli monopol pro celý levý Vltavský břeh.

V 17. století se zde pochovávali významné osobnosti ze dvora cisaře Rudolfa II. Leží tu např. anglická básnířka Alžběta Jana Vestonie, stavitel Oldřich Avostalis, sochař Adrian de Vries.

Adresa: Tomášská, Praha 1

Památky UNESCO Kostel Sv. Tomáše v Praze.

Kostel Sv. TomášeKostel Sv. TomášeKostel Sv. TomášeKostel Sv. TomášeKostel Sv. TomášeKostel Sv. TomášeKostel Sv. TomášeKostel Sv. TomášeKostel Sv. TomášeKostel Sv. TomášeKostel Sv. TomášeKostel Sv. TomášeKostel Sv. TomášeKostel Sv. Tomáše

Grafické a programové zpracování ©2015 - 2017 GMMEDIA | Obsah ©2015 - 2017 ITID, s.r.o.

Menu
Top