-

Praha památky

Betlémská kaple v Praze

Období: 1391

Betlémská kaple byla postavena r. 1391 v místech, kde nebyl žádný palác, ale kde žila chudina a kde se mělo kázat česky. Stavbu financoval měšťan Jan z Mühlheimu a kramář Kříž. Ten pro stavbu věnoval svoji zahradu. Před kaplí stával kostelík Sv. Filipa a Sv. Jakuba, a býval zde i hřbitov. Jeho místo je označeno ve dlažbě. Z hlediska Evropských dějin je to nejvýznamnější svatyně. Byla ojedinělá i svou jednoduchou obdélníkovou stavbou s trámovým stropem na dřevěných podpěrách. Pod střechou kaple byla i ukrytá původně uliční studna.

Říká se … sem kdysi házely nehodné matky svá novorozeňátka a proto byla kaple zasvěcena Betlémským neviňátkům…


Kázal zde mistr Jan Hus, někdy až 7 x denně, vždy pro 3000 posluchačů. Kázal zde i mistr Jakoubek ze Stříbra, rovněž ideový vůdce husitského hnutí. V letech 1609 - 1620 sloužila kaple jednotě bratrské. Po třicetileté válce připadla jezuitům. Za Josefa II. byla zrušena a pobořena.

Znovu byla na podnět Zdeňka Nejedlého, vybudována architektem Jaroslavem Fragnerem, v letech 1948 - 1954 s pietním začleněním dochovaných částí zdiva i fragmentů původní výzdoby. Na východní straně je vsazena památní deska třem zde pohřbených mládenců, kteří byli v r. 1412 sťati, za odpor proti papežským odpustkům. Otevřena byla znovu až 6.července 1954. V podzemí kaple jsou původní pilíře, kovolitecké pece z 11. století a zbytky hrobů. S kaplí je spojen Dům kazatelů s původním gotickým portálem. Zůstalo zde dláždění původními vltavskými valounky. Pod Domem kazatelů je rozsáhlý sladovnický sklep.

Otevírací doba:
Duben - říjen: denně 9.00 - 18.00
Listopad - březen: denně 9.00 - 17.00

Adresa: Betlémské náměstí, Praha 1

Památky UNESCO Betlémská kaple v Praze.

betlemska-kaple
Betlémská kapleBetlémská kapleBetlémská kapleBetlémská kapleBetlémská kapleBetlémská kapleBetlémská kapleBetlémská kaple

Grafické a programové zpracování ©2015 - 2017 GMMEDIA | Obsah ©2015 - 2017 ITID, s.r.o.

Top
Menu