-

Praha památky

Dům umělců - Rudolfinum

Dům umělců Rudolfinum je sídlo České filharmonie. Dům umělců je velice známý pořádáním hudebního festivalu Pražské jaro. Tento mezinárodní festival, uvádí od května do července bohatý program koncertů, baletu a opery. Festival začíná ve výroční den smrti skladatele Bedřicha Smetany interpretací jeho díla Má vlast a končí Devátou symfonií, od Ludviga van Beethovena.

Byl postaven v letech 1876 - 1884. Stavbu koncertní síně a shora osvětlené galerie, vedli architekti Josef Zítek a Josef Schulz. Slavnostního zahájení v r. 1885 se zúčastnil rakouský korunní princ Rudolf, na jehož počest byl Dům umělců pojmenován. Od r. 1918, sloužila budova na 20 let jako sídlo Parlamentu ČR. Zásadní a modernizující přestavbou, byla budova v letech 1990 - 1992, obnovena do původní podoby.

Stavba má obloukovitě vypjaté jižní hlavní průčelí do náměstí, s prosvětleným předsálím a dvojicí salónků, na nárožích budovy. V přízemí i v patře jsou klubovny. Uvnitř jsou dva hlavní sály. Jejich umístění je zvenku odděleno na bocích hlubokými výklenky. Velký sál, přepychová Dvořákova síň s 1200 sedadly, má výbornou akustiku, galerii s 18 mohutnými, korintskými žlábkovanými sloupy a řadí se k nejhezčím dílům české architektury 19. století. Sochy hudebních skladatelů na atiku budovy, po stranách vnějšího schodiště z náměstí, sochy lvů u postranního podjezdu, a sochy sfing na západě u vchodu k výstavnímu sálu (galerie Rudolfinum), zhotovili sochaři, Bohuslav Schnirch, Ludvík Šimek, Bernard Seeling, Tomáš Seidan, Jindřich Čapek aj.

Adresa: Palachovo náměstí 79/1, Praha 1

Památky UNESCO dům umělců - Rudolfinum v Praze.

Dům umělců Rudolfinum
RudolfinumDům umělců RudolfinumDům umělců RudolfinumDům umělců RudolfinumDům umělců RudolfinumDům umělců RudolfinumDům umělců RudolfinumDům umělců RudolfinumDům umělců RudolfinumDům umělců RudolfinumDům umělců RudolfinumDům umělců RudolfinumDům umělců Rudolfinum

Grafické a programové zpracování ©2015 - 2017 GMMEDIA | Obsah ©2015 - 2017 ITID, s.r.o.

Top
Menu