-

Praha památky

Kostel Sv. Františka Serafínskéh z Assisi

Období: 1679-1689

Kostel Sv. Františka Serafínského s klášterem křižovníků s červenou hvězdou. Tento barokní kostel se zděnou kupolí nad křížením, byl postaven v letech 1679 - 1689, na místě původního staršího kostela, dle projektu Jeana Batisty Matheye, architektem Domenicem Canevallem. Jeho výzdobu prováděli umělci vrcholného baroku. Byli to sochaři Matěj Václav Jäckel, Ondřej Filip Quitainer, Jeremiáš a Konrád Maxmilián Süssnerové a štukatér Tomas Soldati. Fresku (Poslední soud) vytvořil Václav Vavřinec Reiner. Hlavní oltář zdobí obraz (Stigmace Sv.Františka, vedlejší oltář Nanebevzetí Panny Marie) a jsou od Jana Kryštofa Lišky. Boční oltář (Nalezení Sv. Kříže) je od Michaela Wilmanna.

Řád křižovníků s červenou hvězdou je původem jediný český řád. Vznikl r.1234 jako špitální bratrstvo. Samostatným řádem byl ustanoven o tři roky později a za dalších patnáct let získal svůj znak, kříž s červenou hvězdou. Klášter sloužil k obraně Juditina mostu a provozoval špitální činnost. Část mostu se zachovala ve zdivu řádové budovy. Vzešlo odtud i mnoho pražských arcibiskupů.

Adresa: Křižovnické náměstí, Praha 1

Památky UNESCO kostel Sv. Františka Serafínskéh z Assisi v Praze.

Kostel Sv. Františka Serafínského
Kostel Sv. Františka SerafínskéhoKostel Sv. Františka SerafínskéhoKostel Sv. Františka SerafínskéhoKostel Sv. Františka SerafínskéhoKostel Sv. Františka SerafínskéhoKostel Sv. Františka SerafínskéhoKostel Sv. Františka SerafínskéhoKostel Sv. Františka Serafínského

Grafické a programové zpracování ©2015 - 2017 GMMEDIA | Obsah ©2015 - 2017 ITID, s.r.o.

Top
Menu