-

Praha památky

Kostel Sv. Jakuba Většího v Praze

Období: 1232

Kostel Sv. Jakuba s klášterem minoritů v Malé Štupartské ulici byl založen r. 1232, Václavem I.. Po požáru r. 1316 (údajně ho založili lidé ve službách Ludvíka XIV.) se výstavby kostela ujal Jan Lucemburský s královnou Eliškou.

Na místě původního kostela vyrostl gotický chrám s protáhlým trojlodím a vysokým a dlouhým chórem. Kolem r. 1330 byla k závěru chóru přistavěna slohově odlišná kaple čtvercového půdorysu se středním válcovým pilířem. Zároveň se budoval i klášterní ambit a dvouvěžové průčelí chrámu. Po r. 1689 byla provedena barokní přestavba kostela. Průčelí vyzdobil r. 1695 štukovým reliéfním sousoším Ottavio Most. Vnitřní prostory chrámu vytvářeli umělci jako : Ferdinand Maxmilián Brokof a Jan Bernard Fischer (náhrobek J.Vratislava z Mitrovic), Abondio Bolla (štuky), Jan Vogel, Petr Brandl, Michael Halbax, Peter Keck, Jan Jiří Heintsch, Václav Vavřinec Reiner (obrazy), Ignác Platzer, Matyáš Schönherr (plastická výzdoba oltářů). Kostel má 21 oltářů.
Říká se …Hrabě Vratislav z Mitrovic byl zřejmě omylem pohřben zaživa. Jeho mrtvolu našli později, jak sedí v hrobce…

.. Vpravo visí už 400 let mumifikovaná ruka. Patří zloději, který chtěl ukrást klenot Madoně na jednom z oltářů. Panna Maria ho však za ruku chytila a držela tak pevně, že mu ji museli odříznout….

Adresa: Malá Štupartská, Praha 1

Kostel Sv. Jakuba Většího v Praze.

Kostel Sv. Jakuba
Kostel Sv. JakubaKostel Sv. JakubaKostel Sv. JakubaKostel Sv. JakubaKostel Sv. JakubaKostel Sv. JakubaKostel Sv. JakubaKostel Sv. JakubaKostel Sv. JakubaKostel Sv. Jakuba

Grafické a programové zpracování ©2015 - 2017 GMMEDIA | Obsah ©2015 - 2017 ITID, s.r.o.

Top
Menu