-

Praha památky

Kostel Sv. Jana Křtitele Na prádle

Období: 1142

Kostel Sv. Jana Křtitele - Na prádle (název vznikl dle blízké prádelny) je na rohu ulic Říční a Všehrdovy, na Kampě, přibližně od r. 1142. Původně to byl románský farní kostelík pro Osadu Újezd. Byl goticky přestavěn.

Dnešní gotická jednoloďní stavba s polygonálním presbytářem je z konce 13. století. Na konci 18. století byl odsvěcen a postupně chátral. Nyní kostel využívá Československá církev husitská. Kostel byl zrekonstruován a po dvou měsících od kolaudace byl zaplaven ničivou povodní v srpnu 2002. Voda sahala do výše přes 1,6 metru. Po opadnutí vody se začalo s vysušováním a tak již na Vánoce, i když v provizorních podmínkách mohla být sloužena první bohoslužba. Od jara probíhala další rekonstrukce a do roka po povodni se kostelík vrátil téměř do stejného stavu, jako před ní. Konají se zde i výstavy a koncerty.

Barokní stavba s arkádovým dvorem u kostela čp.440/6, byla původně od r. 1662 malostranským špitálem. V současné době je zde krásné bydlení.

Adresa: Říční, Praha 1

kostel-sv-jana-krtitele-na-pradle
Kostel Sv. Jana Křtitele Na prádleKostel Sv. Jana Křtitele Na prádleKostel Sv. Jana Křtitele Na prádleKostel Sv. Jana Křtitele Na prádleKostel Sv. Jana Křtitele Na prádle

Grafické a programové zpracování ©2015 - 2017 GMMEDIA | Obsah ©2015 - 2017 ITID, s.r.o.

Top
Menu