-

Praha památky

Kostel Sv. Jiljí s klášterem dominikánů v Praze

Období: 1339-1371

Nachází se na místě původního románského kostelíka z let před r. 1238. Byl goticky přestavěn v letech 1339 - 1371, za biskupa Jana z Dražic a arcibiskupa Arnošta z Pardubic. V r. 1626 získali kostel dominikáni darem od Ferdinanda II.a přistavěli k němu svůj klášter.

Budova je to čtyřkřídlá, s arkádami do nádvoří. Na jižním chrámovém portále ve Zlaté ulici mají svůj znak - psa s hořící pochodní ve tlamě. Kostel je vysoké síňové trojlodí s průčelím se dvěma věžemi bez presbytáře. Z vnějšku si zachoval gotický vzhled, ale uvnitř byl r. 1733 za účasti našich nejlepších umělců zbarokizován. Byly vytvořeny nástropní malby a obraz Sv. Václava od Václava Vavřince Reinera, který je pohřben v chrámové lodi před oltářem Sv. Vincence. Na hlavní fresce je Sv. Dominik a jeho mniši, jak pomáhají chránit papeži katolický kostel před nevěřícími. Řezby zhotovil začátkem 18. století Jan Antonín Quitainer, Matyáš Schönherr, František Weis a Richard Prachner (zpovědnice).

Adresa: Husova , Praha 1

Památky UNESCO Kostel Sv. Jiljí s klášterem dominikánů v Praze.

Kostel Sv. Jiljí s klášterem dominikánů
Kostel Sv. Jiljí s klášterem dominikánůKostel Sv. Jiljí s klášterem dominikánůKostel Sv. Jiljí s klášterem dominikánůKostel Sv. Jiljí s klášterem dominikánůKostel Sv. Jiljí s klášterem dominikánůKostel Sv. Jiljí s klášterem dominikánůKostel Sv. Jiljí s klášterem dominikánůKostel Sv. Jiljí s klášterem dominikánůKostel Sv. Jiljí s klášterem dominikánůKostel Sv. Jiljí s klášterem dominikánůKostel Sv. Jiljí s klášterem dominikánůKostel Sv. Jiljí s klášterem dominikánů

Grafické a programové zpracování ©2015 - 2017 GMMEDIA | Obsah ©2015 - 2017 ITID, s.r.o.

Top
Menu