-

Praha památky

Kostel sv. Ludmily

Na Náměstí Míru v Praze 2 na Vinohradech byl vybudován v letech 1883-1893 v novogotickém slohu.Plány a dohled prováděl Josef Mocker (také řídil dostavbu chrámu Sv. Víta).

Tento trojlodní kostel má ve vstupním průčelí dvě štíhlé, až 60 metrů vysoké věže s melodicky laděnými čtyřmi velkými zvony. Jsou završeny plnými osmibokými jehlanci. Kostel zdobí režné cihly ve slohu rané gotiky. V tympanonu nad schodištěm je umístěn reliéf od Josefa Václava Myslbeka. Emblémy evangelistů zhotovil Jan Čapek. Sochy českých patronů ve štítech hlavní a příčné lodi jsou díla Ludvíka Šimka a Bernarda Seelinga. Sochy po stranách portálu a ve výklencích zhotovili František Hergesel a Antonín Procházka.

Mnohobarevnou polychromii uvnitř chrámu na stěnách a klenbách navrhoval Josef Jobst. Barevná figurální okna jsou zhotovena dle návrhů Františka Ženíška, Františka Urbana, Františka Sequense a Adolfa Liebschera. Jiljí Zika navrhoval gotickou kazatelnu. Dřevěné oltáře jsou zhotoveny dle modelů od Jana Kastnera a Štěpána Zálešáka. Zajímavé jsou varhany na kůru. Mají na tři tisíce píšťal.

Památky UNESCO kostel sv. Ludmily v Praze.

Kostel Sv. Ludmily
Kostel Sv. LudmilyKostel Sv. LudmilyKostel Sv. Ludmily

Grafické a programové zpracování ©2015 - 2017 GMMEDIA | Obsah ©2015 - 2017 ITID, s.r.o.

Top
Menu