-

Praha památky

Kostel Sv. Mikuláše

Byl postaven na místě původního kostela, který zde stával již ve 13. století. Býval to farní kostel Starého Města a místo náboženských shromáždění před dostavbou Týnského chrámu ve 14. století. Po bitvě na Bílé hoře v r. 1620 připadl klášternímu řádu slovanských benediktinů, kteří přišli r. 1635 z Emauz. Dnešní kostel byl dokončen r. 1735 dle projektu Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Jeho centrální prostor je ukončen kupolí. Kněžiště je protáhlé. Vstupní průčelí bylo v době vzniku obráceno do úzkého prostranství a tak nebylo nijak výrazně vyzdobeno. Naproti tomu, bok chrámu se obracel přímo do Staroměstského náměstí, proto byl bohatě zdoben, až vzbuzuje dojem, že je zde umístěn hlavní vchod. Sochařská výzdoba je z dílny Antonína Brauna. Štuky vytvořil Bernard Spinetti. Nádherná kupole je vyzdobena freskami ze života Sv. Mikuláše a Sv. Benedikta od bavorského barokního umělce Kosmy Damiana Asama.

V r. 1787 když císař Josef II. zrušil všechny kláštery, které se nezabývaly společensky prospěšnou činností, byl i tento kostel uzavřen. Sloužil pak různým účelům. Např. se v jeho kupoli prováděli provazochodecké exhibice. Vystavovala se tu vzduchoplavecká technika. V r. 1791 to byl přemožitel kanálu La Manche, vzduchoplavec Jean Piere Blanchard.

Od r. 1871 byl využíván ruskou pravoslavnou církví, což dokládá na klenbě zavěšený mohutný lustr ve tvaru carské koruny. Od r. 1920 slouží Československé církvi husitské.

V létě se tu konají koncerty.

Adresa: Staroměstské náměstí, Praha 1

Památky UNESCO kostel Sv. Mikuláše v Praze.

Kostel Sv. Mikuláše
Kostel Sv. MikulášeKostel Sv. MikulášeKostel Sv. MikulášeKostel Sv. MikulášeKostel Sv. MikulášeKostel Sv. MikulášeKostel Sv. MikulášeKostel Sv. MikulášeKostel Sv. MikulášeKostel Sv. Mikuláše

Grafické a programové zpracování ©2015 - 2017 GMMEDIA | Obsah ©2015 - 2017 ITID, s.r.o.

Top
Menu