-

Praha památky

Kostel Sv. Štěpána

Období: 1348-1401

Kostel byl založen jako farský kostel Karlem IV. po r. 1348, pro horní část Nového Města. Později se stal cechovním kostelem pražských kameníků.

V r. 1401 byl zakončen, v ose umístěnou vysokou západní věží, s dalšími malými věžičkami. Stavba je krátká, trojlodní, s chórem v šířce střední lodi. V 17. století byla přistavěna Kornelova barokní kaple, ve které je hrobka známého barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Severní kaple zvaná Brambergů s obrazem posledního soudu, je pozůstatkem bývalého hřbitova. V 70 letech byl kostel přebudován v novogotickém slohu a byly zbourány barokní přístavby. Uvnitř chrámu se dochovala původní gotická architektura, jemně tesaná kazatelna z 15. století, cínová křtitelnice z r. 1462 a renesanční varhanní kruchta. Klenotem kostela je gotická desková malba z r. 1472 (Panna Maria Štěpánská). Oltář v r. 1669 zhotovil řezbář Samuel Kraus. Obrazy z r. 1672 (Sv. Štěpán a Sv. Trojice), jsou díla Matěje Zimprechta. Z r. 1660 jsou i obrazy od Karla Škréty (Sv Rozálie a Sv. Václav).

Tento kostel má význam i pro dějiny hudby. Zdeněk Fibich byl ředitelem kůru a dokonce zde mívali svatby hudební skladatelé. Např. Bedřich Smetana s Kateřinou Kolářovou, nebo Antonín Dvořák s Annou Čermákovou či Josef Suk s Otylií, dcerou Antonína Dvořáka.

Adresa: Štěpánská, Praha 2

kostel-sv-stepana
Kostel Sv. ŠtěpánaKostel Sv. ŠtěpánaKostel Sv. ŠtěpánaKostel Sv. ŠtěpánaKostel Sv. ŠtěpánaKostel Sv. ŠtěpánaKostel Sv. ŠtěpánaKostel Sv. ŠtěpánaKostel Sv. ŠtěpánaKostel Sv. ŠtěpánaKostel Sv. ŠtěpánaKostel Sv. ŠtěpánaKostel Sv. ŠtěpánaKostel Sv. ŠtěpánaKostel Sv. ŠtěpánaKostel Sv. ŠtěpánaKostel Sv. ŠtěpánaKostel Sv. ŠtěpánaKostel Sv. ŠtěpánaKostel Sv. ŠtěpánaKostel Sv. Štěpána

Grafické a programové zpracování ©2015 - 2017 GMMEDIA | Obsah ©2015 - 2017 ITID, s.r.o.

Top
Menu