-

Praha památky

Kostel Sv. Tomáše v Praze

Období: 1285-1379

Kostel Sv. Tomáše s klášterem augustiniánů v Letenské ulici byl založen Václavem II., na místě starého kostela Sv. Tomáše a kaple Sv. Doroty v r. 1285.

Tento velkolepý chrám, trojlodní bazilika s vysokým a dlouhým chórem byl dokončen a vysvěcen 17.dubna 1379. Kostel byl upravován v r. 1600, dále v období baroku v 17. a 18. století. Nynější barokní úprava je od Kiliána Ignáce Dienzenhofera z let 1723 - 1731. V prvním poli chóru byla vybudována kupole. Gotický interiér byl zaklenut barokními klenbami a doplněn tribunami nad bočními loděmi. Z levé postranní lodi je vchod do zachovalé gotické sakristie. Na vnitřní výzdobě se podíleli význační umělci. Fresky zhotovil Václav Vavřinec Reiner (výjevy ze života Sv. Augustina a Sv. Tomáše), sochařskou výzdobu zhotovili Jeroným Kohl, František Ignác Weiss a Jan Antonín Quitainer, obrazy Petr Pavel Rubens (hlavní oltář Sv. Augustin a Umučení Sv. Tomáše), Bartolomeus Spranger, Josef Heintze, Karel Škréta, František Xaver Palko a další..

Současně se stavěly klášterní a hospodářské budovy tzn. i pivovar (čp.33/12) „ U Tomáše“. Byl to nejstarší Pražský pivovar od r. 1358, založený v domě U tří čápů, ve kterém řádoví bratři vařili černé pivo nejdřív jen pro sebe, ale později jak uvádí kronikář Hájek (mimo jiné, v první polovině 16. století kázal zde v kostele), ovládli malostranský pivní trh a měli monopol pro celý levý Vltavský břeh.

V 17. století se zde pochovávali významné osobnosti ze dvora cisaře Rudolfa II. Leží tu např. anglická básnířka Alžběta Jana Vestonie, stavitel Oldřich Avostalis, sochař Adrian de Vries.

Adresa: Tomášská, Praha 1

Památky UNESCO Kostel Sv. Tomáše v Praze.

Kostel Sv. Tomáše
Kostel Sv. TomášeKostel Sv. TomášeKostel Sv. TomášeKostel Sv. TomášeKostel Sv. TomášeKostel Sv. TomášeKostel Sv. TomášeKostel Sv. TomášeKostel Sv. TomášeKostel Sv. TomášeKostel Sv. TomášeKostel Sv. TomášeKostel Sv. TomášeKostel Sv. Tomáše

Grafické a programové zpracování ©2015 - 2017 GMMEDIA | Obsah ©2015 - 2017 ITID, s.r.o.

Top
Menu