-

Praha památky

Letohrádek královny Anny

Období: 1535-1537

Letohrádek královny Anny je nejkrásnější a slohově nejčistší renesanční architektura. Královský letohrádek, (Belveder) dal postavit Ferdinand I. pro svoji manželku Annu Jagelonskou, matku 15 dětí.

Model vypracoval v letech 1535 - 1537 architekt Paolo della Stella. Zahájil stavbu a po jeho smrti ji dokončoval v letech 1557 - 1563 Bonifác Wohlmut. Kamenické práce vytvořila Stellova dílna, ale i Giovanni Battista de Savost a Giovanni Campion. Je to obdélníková stavba, v přízemí se dvěma sály a arkádami. Na stěnách arkád je největší reliéfní soubor obrazů z řecké mytologie. V prvním patře je jeden sál. Okna jsou prostřídána nikami. Zajímavá je střecha v podobě obráceného lodního trupu. Pokrývají ji měděné pláty. Stavba byla i barokně upravena a v letech 1953 – 1955 opravena.

V letohrádku se pořádají výstavy.

Adresa: U prašného mostu, Praha 1

belveder
Letohrádek královny AnnyLetohrádek královny AnnyLetohrádek královny AnnyLetohrádek královny AnnyLetohrádek královny AnnyLetohrádek královny AnnyLetohrádek královny AnnyLetohrádek královny AnnyLetohrádek královny AnnyLetohrádek královny AnnyLetohrádek královny Anny

Grafické a programové zpracování ©2015 - 2017 GMMEDIA | Obsah ©2015 - 2017 ITID, s.r.o.

Top
Menu