-

Praha památky

Malostranské mostecké věže

Období: 1300

Na malostranské straně je Karlův most ukončen dvěma Malostranskými věžemi. Jsou stavebně jednodušší něž Staroměstská mostecká věž.

Menší je starší, byla postavena u původního Juditina mostu v r. 1158 a sloužila k jeho obraně. Po požáru v r. 1310 byla snížena, opravena byla v r. 1591, kdy získala renesanční vzhled.

Vyšší věž je z 15. století. Ve druhém patře jsou vytvořené výklenky, zřejmě pro umístění soch. Věže byly spojeny bránou s lomeným obloukem se znaky zemí římského a českého krále Václava IV. Na mostecké straně je to znak lucemburský, český a moravský. Na malostranské straně vratislavský, český a dolnolužický.

Bývalá celnice vedle mostu byla v 19. století upravena. Zůstal renesanční portál a v patře je ze 13. století zachován románský reliév.

Otvírací doba:
denně 10. 00 - 18. 00 (duben - říjen)
zavřeno (listopad - březen)

Stálá expozice:
Na mostě o mostě - z historie Karlova mostu.

Adresa: Karlův most, Praha 1

Památky UNESCO Malostranské mostecké věže v Praze.

Malostranské mostecké věže
Malostranské mostecké věžeMalostranské mostecké věžeMalostranské mostecké věžeMalostranské mostecké věžeMalostranské mostecké věžeMalostranské mostecké věžeMalostranské mostecké věžeMalostranské mostecké věžeMalostranské mostecké věžeMalostranské mostecké věžeMalostranské mostecké věže

Grafické a programové zpracování ©2015 - 2017 GMMEDIA | Obsah ©2015 - 2017 ITID, s.r.o.

Top
Menu