-

Praha památky

Muzeum hl. města Prahy

Období: 1896-1898

Muzeum hl. města Prahyve Švermových sadech (přestupní stanice metra B a C), ve stylu pozdní novorenesance, bylo postaveno v letech 1896 - 1898 dle návrhů Antonína Wiehla a Antonína Balšánka.

Tato široká dvoupodlažní budova je rozčleněná, uprostřed vystupujícím vysokým rizalitem. Reliéf v tympanonu jsou prací Františka Stránského.(Historie, věda, umění a řemesla tvoří slávu minulosti naší) Vrchol je ozdoben kopií sochy Prahy, od Miloslava Sonka. Originál od Ladislava Šalouna v r. 1945 při květnovém povstání sestřelili tankem nacisté. Další reliéfy na bocích budovy a štukaturu uvnitř, vytvářeli např. Vojtěch Šalfa, František Hergesel, Ladislav Wurzel, František Procházka, Vilém Amort aj. Nad širokým trojramenným schodištěm je nástěnná malba od Antonína Sacchetiho. Další obrazy města vytvořili Václav Jansa s Karlem Liebscherem.

Muzeu daroval Antonín Wiehl řadů plánů, nákresů, obrazů a různých starožitných předměrů. Jsou zde umístěny i různé vykopávky z nejstarří doby osídlení. Jedním z nejznámějších exponátů muzea je model Prahy, několika leté dílo Antonína Langweila začaté v r. 1826 - 1837. Ukazuje Prahu ještě před asanací. Často slouží historikům a urbanistům.

Adresa: Švermovy sady 1554, Praha 1

Muzeum hl. města Prahy
Muzeum hl. města Prahy

Grafické a programové zpracování ©2015 - 2017 GMMEDIA | Obsah ©2015 - 2017 ITID, s.r.o.

Top
Menu