-

Praha památky

Národní muzeum Praha

Období: 1885-1890

Národní muzeum na horním konci Václavského náměstí bylo postaveno v novorenesančním slohu v letech 1885 - 1890, na místě bývalé klasicistní Koňské brány, která tvořila součást městských hradeb. Navrhl je Josef Schulz, jako triumf českého národního obrození.

Budova na obdélníkové dispozici o rozloze 104 x 70 metrů, má dva vnitřní dvory, oddělené příčným křídlem, ve kterém je schodišťová hala. Nad všemi čtyřmi rizalitovými nárožími budovy jsou vystaveny osmiboké kupole. Ke hlavnímu vchodu vede dvojice příjezdových ramp, zdobených alegorickými sochami a tříramenným schodištěm a několika stupňovou fontánou, nad níž je sousoší Čechie od Antonína Wagnera. Vchod je zdobený sochami, Historie a Přirodopis, od Josefa Maudera a je umístěn do středového rizalitu, s tympanonem zdobeným od Antonína Wagnera. Nad vchodem jsou korintské sloupy s pilastry, které zdobí i celé průčelí. Dále se nad ním vypíná čtyřboká věž s vysokými okny, uzavřená čtyřbokou segmentovou kopulí, která je ukončena lucernou a dosahuje do výše 70 metrů. Čtyři alegorické sousoší po stranách věže, jsou od Bohuslava Schnircha. Sochy na atice na bočních průčelích jsou od Josefa Strachovského a Tomáše Seidana. Sochy Přemyslovců v proskleném vestibulu se sloupy, jsou dílem Ludvíka Schwanthalera. Na stěnách schodiště jsou umístěny bysty vědců od Bohuslava Schnircha a Antonína Poppa. V interiéru je i velmi bohatá mramorová výzdoba.

V budově jsou umístěny cenné sbírky z archeologie, mineralogie, paleontologie, přírodovědy, numismatiky aj. Je zde také Pantheon, ve kterém jsou vystaveny bysty a sochy českých učenců, umělců a spisovatelů, obrazy od Františka Ženíška, Vojtěcha Hynaise a Václava Brožíka. Fasáda Národního muzea byla značně poškozena střelami sovětských vojáků při okupaci Československé republiky v r. 1968. Před Národním muzeem je umístěn památník studenta Jana Palacha, který se zde, na tomto místě, na protest proti okupaci, upálil.

Adresa: Václavském náměstí 1700/68, Praha 2

Národní muzeum Praha
Národní muzeum PrahaNárodní muzeum PrahaNárodní muzeum PrahaNárodní muzeum PrahaNárodní muzeum PrahaNárodní muzeum PrahaNárodní muzeum PrahaNárodní muzeum PrahaNárodní muzeum PrahaNárodní muzeum PrahaNárodní muzeum PrahaNárodní muzeum PrahaNárodní muzeum Praha

Grafické a programové zpracování ©2015 - 2017 GMMEDIA | Obsah ©2015 - 2017 ITID, s.r.o.

Top
Menu