-

Praha památky

Obrazárna Pražského hradu a bývalé konírny

Období: 1586-1606

V r. 1586 dal císař Rudolf II. postavit a upravit severní křídlo Pražského hradu. Na místě původních renesančních koníren s bránou bylo postaveno nové křídlo a konírny. Brána od Jeleního příkopu do Hradu byla zachována a po obou stranách byly stáje. V letech 1597 - 1598 se stavěl nad východní konírnou Nový sál (Rudolfova galerie), pro sbírku obrazů. V letech 1602 - 1606, byl i nad západní konírnou postaven Nový sál (Španělský). Suterén se využíval i pro uskladňování dělových koulí. V letech 1676 se u severního křídla musely zesílit základy a budoval se opěrný nárožní pilíř. V době tereziánské přestavby Hradu v letech 1757 - 1775, se barokně přestavovalo severní křídlo dle Nicola Pacassiho.

S další přestavbou se začalo ve 20. letech dle Josipa Plečnika, ale tato byla dokopnčena až v r. 1952 jeho následovníkem Otto Rothmayerem. Na konci 50. let 20. století se tato hradní partie stala Obrazárnou Pražského hradu. Sbírky pocházejí ze zbytků tzv. Rudolfových sbírek i z pozdější doby (Tintoretto, Tizian, Rubens, české barokní umění aj.). Celé křídlo bylo ještě upraveno v sedmdesátých letech 20. století, ale tato úprava nebyla zvlášť zdařilá. Po sametové revoluci, správa Pražského hradu přistoupila k rekonstrukci hradní Obrazárny, dle architekta Bořka Šípka.

Všechny nové, zadaptované interiéry byly v r. 1997 zpřístupněny veřejnosti. Vstup od Prašného mostu do Hradu vede Pacassiho bránou a průchodem, se zbytky renesanční brány z hrubě opracovaných mohutných kamenných kvádrů.

Adresa: Pražský hrad, Praha 1

Památky UNESCO obrazárna Pražského hradu a bývalé konírny v Praze.

Obrazárna a bývalé konírny
Obrazárna a bývalé konírnyObrazárna a bývalé konírnyObrazárna a bývalé konírnyObrazárna a bývalé konírnyKaple SV. Kříže

Grafické a programové zpracování ©2015 - 2017 GMMEDIA | Obsah ©2015 - 2017 ITID, s.r.o.

Top
Menu