-

Praha památky

Staroměstská vodárenská věž

Období: 1489

Staroměstská vodárna z r. 1489 byla vystavěna u Karlova mostu na místě původní vyhořelé věže a patří k nejstarším v Evropě. Je to původně gotická hranolovitá stavba. Zásobovala domy a kašny na Starém Městě. Oheň poškodil věž ještě mnohokrát, hlavně v zimě, protože se roury nahřívaly otevřeným ohněm, aby voda nezamrzala. Potrubí bylo dřevěné. Dnešní stavba je z poloviny 16. století. Jako stavební materiál se použily otesané pískovcové kvádry.

V r. 1648 stříleli z věže studenti proti Švédskému vojsku na Karlově mostě. Ti na oplátku stříleli na věž z protější Kampy a několikrát ji zasáhli. V r. 1835 bylo zrekonstruováno celé zařízení vodárny podle návrhu Františka Josefa Gerstnera. Práci řídil vynálezce Josef Božek. V r. 1848 Prahu odstřelovalo vojsko generála Windischgr“atze a znovu zrekonstruovanou věž téměř zničili. V r. 1878 věž opět hořela. Při obnově byla zvýšena o jedno patro a opatřena hodinami. Byla zakryta novou střechou v novogotickém stylu, aby se architektonicky hodila k Staroměstské mostecké věži. Čerpací vodárenská stanice byla zrušena v r. 1913.

Měla 3 čerpací stroje, které vytlačovaly vodu do 33,3 metru a napájela 88 kašen.

Adresa: Novotného lávka, Praha 1

Staroměstská vodárenská věž
Staroměstská vodárenská věžStaroměstská vodárenská věžStaroměstská vodárenská věžStaroměstská vodárenská věžStaroměstská vodárenská věžStaroměstská vodárenská věžStaroměstská vodárenská věžStaroměstská vodárenská věžStaroměstská vodárenská věžStaroměstská vodárenská věžStaroměstská vodárenská věžStaroměstská vodárenská věžStaroměstská vodárenská věžStaroměstská vodárenská věž

Grafické a programové zpracování ©2015 - 2017 GMMEDIA | Obsah ©2015 - 2017 ITID, s.r.o.

Top
Menu