-

Praha památky

Tyršův dům - Michnův palác

Období: 1631-1650

Tyršův dům – Michnův palác je postaven na rozhraní Karmelitské ulice a Újezda.

V r. 1623 zde byla zakoupena malebná renesanční stavba z doby 1580. Tato byla v letech 1631 - 1650 po vzoru Valdštejnského paláce přestavena a tak vznikl jeden z nejnádhernějších barokních paláců v Praze a dnes se řadí mezi nejcennější památky. Hlavní průčelí je orientováno k řece. Hlavní budova je čtyřkřídlá, se středním dvorem. Ve 2. polovině 17.století museli Michnové z finančních důvodů ještě nedostavěný areál prodat. Změnil několikrát majitele a v r. 1767 byl prodán vojsku. V tomto držení byl 150 let, došlo zde k velké devastaci paláce a nakonec byl charakterizován jako „ruina“. V interiéru podélného a východního křídla je zachována štuková výzdoba z r. 1644 jejím autorem je zřejmě Domenico Galli.

V roce 1921 zakoupila dům Česká obec sokolská. V tomto, nyní Tyršově domě, bylo zřízeno moderní tělovýchovné středisko, které nemělo ve své době srovnání.

V době nacistické okupace byla Michnovská zahrada brutálně zničena, stromy byly vykáceny a plocha zahrady byla přeměněna na cvičiště pro členy Hitlerjugent. Po r. 1943 v době nedostatku potravin si zde okupanti museli pěstovat zeleninu pro svou kuchyň.

Naposled došlo k devastaci zahrady v r. 2002, kdy byla celá oblast při ničivé povodni pod vodou.

Adresa: Karmelitská, Praha 1

Tyršův dům - Michnův palác
Tyršův dům - Michnův palácTyršův dům - Michnův palácTyršův dům - Michnův palácTyršův dům - Michnův palácTyršův dům - Michnův palácTyršův dům - Michnův palácTyršův dům - Michnův palácTyršův dům - Michnův palác

Grafické a programové zpracování ©2015 - 2017 GMMEDIA | Obsah ©2015 - 2017 ITID, s.r.o.

Top
Menu